Question Details

(Solved by Expert Tutors) Exercise 11-3 Kimm Company has gathered the following information about


Each unit of product contains 3.60 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.40 pounds. Materials cost $3 per pound, but Kimm always takes the 4.54% cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $0.44 per pound.Direct labor. Each unit requires 1.40 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.22 hours per unit. The average hourly pay rate of Kimm?s employees is $13.70. Payroll taxes and fringe benefits are an additional $3.80 per hour.Manufacturing overhead. Overhead is applied at a rate of $6.90 per direct labor hour.Compute Kimm?s total standard cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 1.25.)Total standard cost per unit $ 11-6 Lewis Company?s standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.50 hours at the rate of $12.00 per hour. During August, 40,400 hours of labor are incurred at a cost of $12.13 per hour to produce 11,400 units of Product DD.(a) Compute the total labor variance.Total labor variance $ (b) Compute the labor price and quantity variances.Labor price variance $ Labor quantity variance $ (c) Compute the labor price and quantity variances, assuming the standard is 3.82 hours of direct labor at $12.27 per hour.Labor price variance $ Labor quantity variance $ 11-1a Costello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.Direct materials?3 pound plastic at $6.90 per pound $ 20.70 Direct labor?2.50 hours at $12.00 per hour 30.00 Variable manufacturing overhead 20.00 Fixed manufacturing overhead 10.00 Total standard cost per unit $80.70 The predetermined manufacturing overhead rate is $12 per direct labor hour ($30.00 ? 2.50). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 13,500 direct labor hours (5,400 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $108,000 ($8.00 per hour) and total fixed overhead costs of $54,000 ($4.00 per hour). Actual costs for October in producing 3,700 units were as follows.Direct materials (11,230 pounds) $ 79,845 Direct labor (9,060 hours) 110,713 Variable overhead 83,581 Fixed overhead 29,699 Total manufacturing costs $303,838 The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.(a) Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $ Total labor variance $ Labor price variance $ Labor quantity variance $ (b) Compute the total overhead variance.Total overhead variance $

 


Solution details:

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Apr 19, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

YES, THIS IS LEGAL

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN A DEADLINE.

Order Now